والنتاین یك سنت ایرانی نیست....

سنت ایرانی روز «سپندارمذگان» را پاس می داریم

والنتاین ایرانی...29 بهمن

در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده است. در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با ۲۹ بهمن، یعنی تنها ۳ روز پس از روز والنتاین فرنگی. این روز «سپندارمذگان» یا «اسفندارمذگان» نام داشته است.

در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می‌‌کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. به‌عنوان مثال روز اول «روز اهورامزدا»، روز دوم، روز بهمن ( سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی «بهترین راستی و پاکی» که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی «شاهی و فرمانروایی آرمانی» که خاص خداوند است و روز پنجم «سپندارمذ» بوده است. سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می‌‌ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌‌نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می‌‌دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را به‌عنوان نماد عشق می‌‌پنداشتند. در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می‌‌شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می‌‌شد، جشنی ترتیب می‌‌دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلاً شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت و که در ماه مهر، «مهرگان» لقب می‌‌گرفت. همین طور روز پنجم هر ماه سپندارمذ یا اسفندار مذ نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشنی با همین عنوان می‌‌گرفتند.

سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌‌کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می‌‌دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می‌‌کردند.

ملت ایران از جمله ملت هایی است که زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است، به مناسبت های گوناگون جشن می‌‌گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می‌‌گذرانده اند. این جشن ها نشان دهنده فرهنگ، نحوه زندگی، خلق و خوی، فلسفه حیات و کلاً جهان‌بینی ایرانیان باستان است.

اطلاعات بیشتر::

http://sepandarmazgan.mihanblog.com/

امروز (۲۹ بهمن) روز تولد سحرناز خانم هست...

سحرناز خانم تولدتان مبارك...

 

 

 

 

 

 


 • آخرین ویرایش:-

درباره سبک «پاپ راک» یا همان «پاپ امروزی»

درستش را بخواهید، نمی‌شود نوع موسیقی «پاپ راک» و زیر شاخه‌های فرعیِ حالا زیادش را تعریف دقیق و مشخصی کرد. اما همین‌طور که از اسمش پیدا است، مؤلفه‌های آشنای هر دو نوع موسیقی «راک» و «پاپ» را دارد. حالا ببینیم این سبک موسیقی از کی و کجا شروع شد.

 

اوایل دهه1960 تب عجیب موسیقی «راک» فراگیر شده بود و نوازنده‌های، تکنیکیِ گیتار الکتریک غوغا می‌کردند تا بالاخره گروه راک انگلیسی «بیتلز» سر رسید و کلیشه‌ها را به‌هم زد. آن‌ها از سازهای سبک «راک» استفاده می‌کردند، اما از ملودی‌های خفن و تکنیکی توی ساخته‌هایشان خبری نبود و از شعرهایی استفاده می‌کردند که برای عامة مردم قابل فهم باشد. سعی می‌کردند با هارمونی‌ها و همخوانی‌هایشان به کار، رنگ و لعاب بدهند؛ مشابه کاری که موزیسین‌هایی مثل ری چارلز و استیوی واندر در سبک «جاز» انجام دادند.

 

اواسط دهه1970 با راه‌افتادن موج «دیسکو» گروه‌هایی مثل «بی جیز» و «ABBA» با تغییراتی که در تنظیم‌ها و نوع سازبندی و حتی خواندنشان (نازک کردن عمدی صدا) انجام دادند، شاخه فرعی «دیسکو راک» را به وجود آوردند. مدتی بعد، افرادی مثل بیلی جوئل یا التون جان، ساز پیانو را پایه اصلیِ سازبندی‌شان قرار دادند و کم‌کم نوعی موسیقی که امروزه به آن «پاپ روز» گفته می‌شود، شکل گرفت و در سراسر دنیا فراگیر شد، طوری که بسیاری از کشورها از این سبک موسیقی استفاده کردند؛ با این تفاوت که کلامشان غیرانگلیسی بود. بسیاری هم موسیقی‌شان در سراسر دنیا محبوب شد، مثل کارهای گلوریا استفان در اواخر دهه1980. شاخه فرعی «لاتینو راک» به این نوع موسیقی گفته می‌شود که بعدها ریکی مارتین و انریکه ایگلزیاس پرو بال بیشتری به‌‌آن دادند.

 

اما نوع «پاپ راک» مدنظر ما (که موسیقی سیروان، بیشتر توی این دسته قرار می‌گیرد) از اواسط دهه1980 و با ورود سینتی‌سایزر و کی‌بورد به سازبندی‌ها شکل گرفت. گروه‌هایی مثل «دوران دوران»،«نیو اُردِر» یا «تیرز فور فیرز»، نوآوری‌های زیادی در تنظیم ترانه‌هایشان انجام دادند و سبک «الکترو پاپ» شکل گرفت.

 

همان موقع، اولین گروه‌های چهار یا پنج نفرة «پاپ» مثل «New Kids on the Block» به وجود آمد و گروه‌های تینیجری مثل «Take That» یا «بک استریت بویز» محبوب شدند. سبک «تین پاپِ» این گروه‌ها، اواخر دهه1990 کمی دستکاری شد و با تقویت صدای گیتار الکتریک، شاخه «تینیج راک» هم شکل گرفت، مثل اولین آلبوم گروه استرالیایی «ساوِیج گاردن» یا حتی نوع خفن‌تر آن در کارهای «آوریل لاوین» یا «اَشلی سیمسون». مجموعه همه این شاخه‌های فرعی، سبکی است که امروزه به آن «پاپ راک» یا «پاپ روز» گفته می‌شود و به گوش مردم سراسر دنیا آشنا است.


 • آخرین ویرایش:-
یکشنبه 29 بهمن 1385  08:02 ق.ظ

نمی خوام با تو هم صدا شم...!!!

گفتگو با سیروان خسروی خواننده آلبوم«تو خیال كردی...»

اواخر تابستان پارسال بود که آلبوم «تو خیال کردی بری...» سیروان خسروی به بازار آمد و بلافاصله جایگاه خودش را میان طرفداران پر و پا قرص سبک «پاپ راک» روز پیدا کرد.

سیروان متولد 1362 است، اصالتا کردستانی است اما در تهران به دنیا آمده و بزرگ شده و الان ساکن شهرک غرب است. قاعدتا توی این وانفسای موسیقی ایران، سیروان و آلبومش باید فراموش می‌شد که نشد، حتی می‌توانیم ادعا کنیم که خیلی از موسیقی گوش‌کن‌های حرفه‌ای، تازه کشف‌اش کرده‌اند، دلیلش هم خیلی ساده است، سیروان همیشه سعی کرده خودش باشد، چه توی ترانه‌هایش چه در این گفت‌و‌گویی که می‌خوانید. کلیپ‌هایش را هم که دیده‌اید؛ انگار توی ماشین‌تان نشسته‌اید و موسیقی مورد علاقه‌تان را گذاشته‌اید، همین‌طور توی تهران می‌روید و نظاره‌گر مردم هستید!

نوید غضنفری

لینك مصاحبه قبلی او::

http://artcm.mihanblog.com/Post-213.aspx

  


 • آخرین ویرایش:-
شنبه 28 بهمن 1385  12:02 ب.ظ

نتیجه نظرسنجی بهترین كلیپ ساز ایرانی

با تشكر از نظرات شما


 • آخرین ویرایش:-

سامی یوسف را خیلی دوست دارم...

گفتگو با امیر حسین مدرس درباره آلبوم «ماه نی»، دوبله،سریال و....

امیرحسین مدرس می‌گوید آلبوم جدیدش را به بازار داده تا یادآوری كند نغمه‌های قدیمی عاشورایی چقدر دل‌نشین‌اند. او معتقد است موسیقی مذهبی، می‌تواند جهانی شود

چند سالی است كه با آغاز محرم، چهره‌های سرشناس هنر و موسیقی كشور، یك آلبوم مرتبط با حال و هوای این ماه تولید و عرضه می‌كنند كه تا حالا همة آن‌ها با استقبال بسیار خوب مخاطبان روبه‌رو شده است.

آلبوم‌های كویتی‌پور و علیرضا عصار و امسال آلبوم «ماه نی» از امیرحسین مدرس جزو این آلبوم‌های موفق هستند. امیرحسین مدرس كه او را تاكنون در قالب‌های بسیار متفاوتی دیده‌ایم، این‌بار با این آلبوم كه مجموعه‌ای است از نوحه‌های قدیمی و جدید با تنظیم الكترونیك، كار بسیار جدید و زیبایی ارائه كرده كه خیلی زود مخاطبان ویژه‌اش را هم یافته.

با او دربارة این آلبوم صحبت كردیم و خیلی از حرف‌ها را هم نگه داشتیم برای موقعیتی دیگر. گفتیم كه او عرصه‌های متفاوتی را تجربه كرده و می‌توان دربارة هر یك از این عرصه‌ها با او صحبت كرد.

مجید رئوفی

  


 • آخرین ویرایش:-

دستمزد اسرار آمیز ستاره‌ها بالاخره چقدر است؟

 

           

این گزارش افشاگرانه سینما را به هم می‌ریزد  مثل یك‌جور شلیك به مغز است.

 

روكردن این دستمزدها و این ارقام و اعداد، تا جایی كه من می‌دانم، برای اولین بار است كه اتفاق می‌افتد.

 

 

امیدوارم انتشار نتایج این تحقیق به مشكلات و بحث‌های ریز و درشت فراوانی منجر نشود. هر روزنامه‌نگاری دوست دارد كارش خوانده شود، اما رفتن دنبال بحث و جنجال، وقت می‌خواهد كه ما نداریم.

 

واقعا نمی‌دانم كه چرا اغلب چیزها در این كشور باید پوشیده بمانند. قرار است حرفه‌ای عمل كنیم و حرفه‌ای پول بگیریم، اما همة سعی‌مان را به خرج می‌دهیم تا بخش اعظمی از ساز و كار حرفه‌ای كه داریم انجام‌اش می‌دهیم، پشت پرده باقی بماند.

 

این‌جا بحث سر روابط ناجور مالی نیست. اهالی سینما كارشان را می‌كنند و بابتش پول می‌گیرند. پس چاپ چنین پرونده‌ای حداقل نقطة شروعی برای روشن شدن خیلی چیزهاست.

 

در حوزة سینمای ایران، نه دستمزد كسی معلوم است، نه مدیر برنامه‌ها رو بازی می‌كنند و نه با فضای روشن و شفافی رو‌به‌رو هستیم. این پرونده ناقص است و بعضی اطلاعات ممكن است بالا و پایین داشته باشند. اما به هر حال، قدم اول است برای تاباندن نور به جاهای تاریك؛ به آن چه تا به حال صحبتش نبوده و بد نیست از این به بعد، روشن‌تر درباره‌اش بحث كنیم.

 

وقتی قیمت‌ها مشخص نباشد، می‌شود به باقی آدم‌ها حق داد كه شایعه درست كنند و زرنگ‌ترهایش از این آب گل‌آلود ماهی بگیرند. اما در فضای مناسب، همه چیز مشخص‌تر می‌شود. ساز و كار درست در چهارچوب هر حرفه شكل می‌گیرد ارزش حرفه‌ای آدم‌ها معلوم می‌شود.

 

هنوز در دامنه كوه هم نیستیم و قله، خیلی دورتر از این حرف‌هاست. اما امیدوارم روزی برسد كه ارزش و نفوذ و استعداد آدم‌ها، با پولی كه می‌گیرند نسبت مستقیم داشته باشد. آن وقت می‌شود آدم كاربلد را از آدم‌ علاف بی‌استعداد جدا كرد و یكی از راه‌های این تقسیم‌بندی، همین دانستن ارزش ریالی كارشان است. این كه هر كسی چقدر می‌ارزد.

 

البته استثناها وجود دارند. منطق دلالی هم می‌تواند خیلی چیزها را به هم بریزد. مافیا و گروه‌بندی و این‌ها هم جای خودش را دارد. اما روشن شدن ارقام، بعضی از این مشكلات را هم كاهش می‌دهد. بعد هم این كه خواهش می‌كنم بحث «پول بد است» و «همه چیز نمی‌شود» و این‌ها را وسط نكشید. حالا كه داریم در این فضا كار و زندگی می‌كنیم و پول هم بخشی از این فضاست. چرا می‌خواهیم از زیرش در برویم؟

 

در باقی نقاط دنیا، اوضاع روشن‌تر است. آدم‌ها دستمزدشان را می‌گویند و صاحب‌نظرها هم مجازند در این‌باره بحث كنند كه آدم‌ها ارزش چنین پولی را دارند یا نه. از شكیرا تا مارتین اسكورسیزی، رقم قرارداد هر كسی معلوم است. و معلوم بودن چنین اطلاعاتی، پایه بحث‌های اقتصادی و اجتماعی فراوانی را می‌ریزد. غیر این اگر باشد، پایة بحث‌های سینمایی روی دریای تیره‌ای شكل می‌گیرد كه هیچ اطلاعی از ابعادش و ماهی‌های درنده یا بی‌آزاری كه تویش شنا می‌كنند، نداریم.

 

تأكید روی این نكته هم شاید لزومی نداشته باشد كه باب تكذیب و تصحیح و این‌‌جور چیزها هم باز است. اگر می‌بینید پرونده مستندتر نیست و گفت‌و‌گوی درست و حسابی در این‌باره انجام نشده، به این برمی‌گردد كه كسی حاضر نمی‌شود دربارة این چیزها مستقیما در برابر ضبط یك خبرنگار حرف بزند. چاپ این پرونده امكان دارد آدم‌هایی را مشتاق كند تا رسما دربارة این‌جور چیزها حرف بزنند. منتظریم.

 

گفتم تهیة چنین پرونده‌ای مثل یك جور شلیك به مغز است. شاید خیلی‌ها ناراحت شوند. ولی به هر حال، این اتفاق برای یك بار هم كه شده، باید می‌افتاد.

 

منبع:

«همشهری جوان»

 


 • آخرین ویرایش:-

ظاهرآ یکبار دیگر یاهو، تفنگ خود را بسوی گوگل نشانه گرفته است! یکسال پیش گوگل قابلیت گفتگوی آنلاین (Chat) را به خدمات پست الکترونیک جی میل افزود اما یاهو می گوید مشترکان آنها در سیستم جدیدی که بزودی راه اندازی می شود تجربه ای جذاب تر را امتحان خواهند کرد.طی ماه های آینده به ترتیب کاربران بیشتر و بیشتری خواهند توانست از درون ایمیل های یاهو خود خدمات گفتگوی آنلاین را تجربه نمایند و با دوستانشان در یاهو مسنجر (Yahoo Messenger) به گفتگو بپردازند.

به گفته ی یاهو، از اوائل ماه نوامبر این کمپانی تکنولوژی پیغام رسال آنلاین خود را با خدمات ایمیل یکپارچه خواهد کرد تا بدین ترتیب کاربران برای گفتگوی آنلاین با دوستانشان دیگر نیازی به نصب پیغام رسان یاهو نداشته باشند. جهت مشاهده آنچه قرار است به ایمیل یاهو اضافه شود تصویر زیر را مشاهده نمایید.

 تصاویر:
کلیک کنید 

همکاری نوکیا و یوتیوب

در کنفرانس بین المللی 3GSM واقع در بارسلونا، مدیر ارشد کمپانی نوکیا "Olli-Pekka Kallasvuo" خبر از همکاری شرکت مطبوع خود و سایت YouTube را اعلام کرد. طبق این همکاری دارندگان تلفن های همراه نوکیا از این پس قادر خواهند بود فایل های ویدیویی موجود در YouTube را از طریق شبکه های دیتا با سرعت بالا در موبایل خود دانلود و مشاهده نمایند.از سوی دیگر سایت YouTube قصد دارد بزودی صفحه ی مخصوص تلفن های همراه را در سایت خود راه اندازی نماید. در این بخش جدید، فایل های ویدیویی با فرمت فشرده شده ی H.264 قرار داده می شود که فرمتی مناسب برای استفاده در موبایل ها است.

کمپانی نوکیا در حال آماده ساختن نرم افزاری با نام "Nokia Video Center" است که امکان مشاهده، جستجو و مدیریت فایل های ویدیویی را در موبایل های نوکیا سری N فراهم می سازد. جهت دریافت مستقیم فایل های YouTube موبایل شما نیازمند متصل بودن به یک شبکه بی سیم LAN و یا 3G می باشد. موبایل های جدید نوکیا N95 و N93i در این زمینه پیشگام می باشند.


 • آخرین ویرایش:-

نگاهی به عوامل و بازیگران 3 سریال نوروزی::

امسال از پای تلویزیون تكان نخواهید خورید!!!

 

شبكه اول سیما::قرارگاه مسكونی

 

نویسنده:علی مسعودی

كارگردان:سید جواد رضویان

مشاور سریال:محمد مهدی عسگرپور

 

بازیگران:

 

یوسف تیموری،مهران غفوریان،جواد رضویان، قاسم زارع،محمود بهرامی،شهره لرستانی،مهران رجبی،آرش نوذری،سیاوش مفیدی،علی مسعودی،مائده طهماسبی، ارژنگ امیرفضلی،علی صالحی،یوسف صیادی،محسن قاضی مرادی و علی صادقی

 

 

شبكه دوم سیما::بایرام

 

نویسنده:

كارگردان:مسعود نوابی

 

 

بازیگران:امیرجعفری،فتحعلی اویسی،نفیسه روشن،غلامحسین لطفی،رضا فیض نوروزی،زهره حمیدی،رضا تاكی،یلدا قشقایی و رویا افشار

 

 

شبكه سوم سیما::ترش و شیرین

 

نویسنده:سروش صحت،محمد رضا آریان

كارگردان:رضا عطاران

تهیه كننده:مهران مهام،ایرج محمدی روزبهانی

 

 

بازیگران:مجید صالحی،رضا شفیعی جم،حمید لولایی،شهره سلطانی،مریم امیر جلالی،آناهیتا همتی،رضا عطاران

 

 

شبكه پنجم سیما قرار است سریالی را به كارگردانی جواد افشار روی آنتن بفرستد.هنوز فیلمبرداری این سریال شروع نشده است.این سریال با قحطی بازیگر طنز مواجه است.احتمالا ساخت این سریال منتفی خواهد شد.


 • آخرین ویرایش:-
یکشنبه 22 بهمن 1385  12:02 ب.ظ

كوتاه از سینما،جشنواره،تلویزیون،موسیقی

نگاهی به عوامل و بازیگران 3 سریال نوروزی

تله فیلم های باغ مظفر در راه است

پوریا و باران كاندید هستند

كلیپ های بنیامین

 • فیلم علی سنتوری كه علیرغم تمام شایعات عدم حضورش در جشنواره بالاخره در این چند روز اخیر دیده شد.می گویند از زمانی كه علی سنتوری ساخته شده روابط بهرام رادان و شریفی نیا خیلی خوب شده است.صدای محسن چاووشی هم روی چهره بهرام رادان نشسته است.

 • زمانی كه سریال صاحبدلان پخش می شد همه ما از بازی زیبای باران كوثری لذت بردیم.حالا باید به فكر سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن به خاطر فیلم خون بازی(رخشان بنی اعتماد) باشیم.باران به خوبی از پس نقش یك دختر معتاد برآمده.او فیلم روز سوم(محمد حسین لطیفی) را هم در جشنواره دارد.از هم اكنون سیمرغ بهترین بازیگر زن جشنواره بیست و پنجم را به او تقدیم می كنیم.

 • پوریا پورسرخ كه هنوز یك سالی از معروف شدنش نگذشته است با 3 فیلم در جشنواره حضور دارد.روز سوم(محمد حسین لطیفی)،مصائب دوشیزه(اسم كارگردانش یادم رفت!) و پسران آجری(مجید قاری زاده) كه البته این پسران آجری فقط در جشنواره قرار است نشان داده شود و در بخش مسابقه و ...حضور ندارد.پوریا به خاطر فیلم روز سوم كاندید بهترین بازیگر مرد هم شده.

 • مهران مدیری قرار است 5 تله فیلم(همون فیلم تلویزیونی!) از باغ مظفر بسازد تا قراردادش با شبكه به اتمام برسد.هنوز خبر موثقی در این باره شنیده نشده ولی به هر حال این آخرین خبری بود كه ما از مرد طنز تلویزیونی ایران داشتیم.

 • اگر دلتان برای كلیپ های بنیامین تنگ شده و می خواهید بدانید كه حال و هوای كلیپ «من امشب میمیرم» او چگونه است می توانید سریال «از نفس افتاده» به كارگردانی قاسم جعفری را ببنید.تمامی راكوردها و ...كه در این سریال میبینید می توانید در كلیپ بنیامین هم ببینید.(البته چندان جذاب به نظر نمی رسد...خدا عاقبت كلیپ های بنیامین را به خیر كند).

 • حامد كمیلی قرار است در یك تله فیلم به كارگردانی «سیروس مقدم» كه به مناسبت روز اربعین ساخته می شود بازی كند.نام این تله فیلم كمی تئاتری است...«مجلس آخر،ذبح اسماعیل».این فیلم در روز اربعین حسینی از یكی از شبكه های سیما پخش خواهد شد.(احتمال زیاد شبكه سوم سیما).سریال ملك دل نیز كه تبلیغات نشریه های مختلف را برخود داشت پخش نشد تا همچنان در آرشیو صدا و سیما بماند و خاك بخورد.در این سریال بازیگرانی همچون حامد كمیلی و مریم كاویانی به ایفای نقش می پردازند.این سریال قرار بود در دهه فجر امسال از شبكه سوم سیما پخش شود.


 • آخرین ویرایش:-

گفتگو با بنفشه رافعی ، گوینده رادیو جوان

 

چپ، راست،كلیك:آخرشه!!!

می گویند هر ساعت از شبانه روز كه موج رادیویت روی 88.1  باشد ، صدای رافعی را می شنوی ؛ بنفشه رافعی .

می گویند یك جاهایی صدایش شبیه صدای گویندگان دیگر می شود ولی صدایی كه شاید هر ساعت می توانید از شبكه جوان بشتوید ، صدای رافعی است ؛‌ بنفشه رافعی .

نمی توانم بگویم همه این حرفهایی كه می گویند بی دلیل و همین طور از سر دلخوشی است ، یك هفته در میان ، بین ساعت 6:30 تا 8:30 صبح صدای رافعی را از « یك صبح یك سلام » می شنوید ؛‌بنفشه رافعی / ( شنوندگان او در این ساعت بیشتر رانندگان و كسانی هستند كه به سمت محل كار در حركتند ، به او می گویند سلطان جاده ها ! )

هفته بعد ساعت 10 تا 11:30 صبح صدای رافعی را از « پارازیت » می شنوید ‌، همان كه شنونده ها را به اسم كوچك صدا می زند ؛ بنفشه رافعی .

هر هفته ، هر سه شنبه ،ساعت 22 تا 23:30  صدای او را از « سه شنبه خط خطی » می شنوید ، همان كه قرار است اعصاب شنونده ها را خط خطی كند ؛ بنفشه رافعی .

و بتازگی هر جمعه ساعت 18 تا 20  صدای او را می شنوید كه « آخرشه » : بنفشه رافعی .

گوینده رادیو جوان هر برنامه خود را با این جمله شروع می كند : سلام من بنفشه رافعی .

پروانه عبداللهی

عكس از وبلاگ فرشید منافی

 


 • آخرین ویرایش:-
 • تعداد کل صفحات :4  
 • 1  
 • 2  
 • 3  
 • 4  
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic