دوشنبه 24 بهمن 1384  09:02 ق.ظ

فیلم «گیلانه» را با هم می‌بینیم و بعد از گپ زدن با منتقدان و بازیگران به صندلی‌های خالی سینما پناه می‌بریم تا بتوانیم گفت‌وگوی بعد از واقعه را انجام دهیم. طبقه پایین سینما صحرا، پرده سیاه سینما و صندلی‌هایی كه خالی مانده‌اند از تماشاگر، فضایی است كه ما در آن هستیم. دور و بر، تك‌ و توك آدم‌هایی نشسته‌اند و فاصله بین دو فیلم را با چرت زدن می‌گذرانند.
صوفی كیانی، متولد آذر 65 است و هنوز دوره پیش‌دانشگاهی را نگذرانده. تا الان 5 بار فیلم را دیده و هر بار حال و روزش بهتر از دفعه قبل بوده. مثل یك بحران روحی از دفعه اولی كه فیلم را دیده اسم می‌برد: «دفعه اول فقط خودم را می‌دیدم. همش می‌گفتم وای! خدایا! این چیه؟! حالم خیلی بد شد». خیلی سنگدلانه بود اگر صحبت به گریه برای آیدا می‌كشید. برای این كه قطعاًحس‌های مشترك زیادی همراهشان بوده. شاید هم یك دوره‌ای آیدا برای صوفی گریه كرده باشد، اما وقتی خیلی صریح و با ته‌مایه معصومیت در مورد فیلمش می‌گوید: «دیگه آیدا خیلی تنها شد». جواب‌ خیلی از سؤال‌ها را می‌دهد. «یعنی فیلم ما فقط ارزش یك نامزدی را داشته؟
اما از تصویرش روی پرده راضی نیست. خیلی انتظارهای بیشتری از خودش داشته، شما هم نباید اشتباه كنید. این انتظارها ربطی به پگاه آهنگرانی و ترانه علیدوستی نداشته. چون صوفی راه دفاع خوبی دارد: «نقش آنها خیلی با من فرق می‌كرد. طرحی كه آنها بازی كردند، یك داستان یك خطی ساده بود، ولی داستان آیدا دوبعدی و سخت.» واژه دوبعدی را باید این جور تعریف كرد: «دوربین می‌خواهد ذهن آیدا را ترسیم كند.» و در این جدال آیدا باید با چشم‌ها، طرز نگاه و كم‌‌صحبتی، فكرهایش را به ببیننده منتقل كند و این سخت بوده: «باید پیش خودم یك جور می‌بودم و پیش بقیه یك جور دیگر.» این افسردگی را خیلی جدی نگیرید. برای این كه در ته‌مایه‌های دلش راضی است: «همین كه تا این حد نقش درآمده راضی‌ام. من سعی‌ام را كردم. درسته كه بعضی‌ جاهاش می‌تونست بهتر باشه
تك صحنه‌های خیلی خوب بازی‌اش را با هم مرور می‌كنیم. بعضی‌ جاها اختلاف‌نظر پیش می‌آید. اصرار دارد روی زندگی كردن با آیدا، اما گله كوچكی هم دارد: «من كه نه كلاس بازیگری رفته بودم و نه بازیگردان داشتم. من باید چی كار می‌كردم؟!» نه آن كه عصبی باشد، ولی قبل از مصاحبه به شاهرخ فروتنیان كه به خاطر بازی در گیلانه در سالن حضور دارد، می‌گوید: «همه قصه‌های حاشیه‌ای ترانه پرداخته شده بود، اما اینجا نه!» خیلی‌ها از همان اول برای صوفی جایگاهی مشخص در نظر گرفته بودند. آن بالا بالاهای جدول بازیگرها و بعد بدون دغدغه‌ اضافه او را پایین می‌آورند و آه سرد می‌كشند. بیشتر این افراد از سختی جنس بازی صوفی مطلع بودند، اما دنیای سینما هم مثل بقیه دنیاها به كمی خشونت بیش از حد دچار است. «خیلی نقش سنگینی بود و همه‌اش روی دوش من افتاده بود. با این وجود كه هیچ تجربه‌ای نداشتم، یهو همه اینها با هم فكركردند كه انگار نیكول كیدمن آمده.» صوفی مثل یك نابازیگر وارد سینما شد و مثل یك بازیگر حرفه‌ای از او انتظار داشتند، اما بازیگر حرفه‌ای فیلم، آن قدرها حس‌های مشتركش با آیدا را به زبان نیاورده.

«بعضی وقت‌ها به من می‌گفتند الان باید این حس را داشته باشی در حالی كه من جور دیگری فكر می‌كردم. الان می‌بینم كه حس‌های خودم درست‌تر بوده و حس‌هایی كه گفته‌ بودند در فیلم ننشسته و به فیلم نمی‌خورد
بازیگری برایش جدی‌تر شده، اما نه آن قدر كه قید درس خواندن را بزند: «می‌خوام تكلیف درسم را مشخص كنم. شاید بروم.» اما این رفتن نشانه قهر نیست. صوفی قبل از این كه برای نقش آیدا انتخاب شود، به رفتن فكر می‌كرده. قبل از این كه در همان اوایل كار بگوید كه به دفتر معرفی شده تا تست بدهد و جزو آخرین نفرهایی بود كه رفت و آمدهای تست را دنبال می‌كرده. صوفی این روزها با هر بار دیدن فیلم یادش می‌آید كه پایان قصه بابای نورا را بیشتر از پایان فیلم دوست دارد.
با هم در مورد صحنه خیاطی صحبت می‌كنیم. در صحنه‌ای كه با هر بار رفت و برگشت دوربین آیدا بزرگ‌تر می‌شود. خیلی هیجان زده می‌گوید: «خوشحالم كه اینو گفتی.» آیدا در این صحنه وقتی در كنار الهام پاوه‌نژاد ایستاد و با اصل زندگی روبه‌رو گردید،‌ بزرگ شد. بزرگ شدن صوفی كمی‌ آن طرف‌تر اتفاق افتاد؛ در كنار فیلم، در كنار «دیشب باباتو دیدم، آیدا». او این روزها در زندگی واقعی‌اش هم بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود. هر چند این رشد با حداكثر سنگدلی و در دنیای سینما اتفاق افتاده باشد.
«صوفی كیانی» هر چند آن قدرها حیرت‌برانگیز بازی نكرد كه برق شگفتی را در چشم‌های تماشاگر ببیند، اما قطعاً در بازی نقش‌های پخته‌تر و فیلمنامه‌های بهتر، می‌تواند این برق را ببیند و این آرزو دور از دسترس برای او نخواهد بود.


  • آخرین ویرایش:-
شنبه 22 بهمن 1384  01:02 ق.ظ

اقدام روزنامه همشهری

اقدام جالب و بسیار زیركانه روزنامه همشهری در جهت مسابقه كاریكاتور برای هولوكاست بسیار قابل توجه است و جا دارد همین جا از دست اندركاران این روزنامه به خاطر این اقدام تشكر به عمل آید.

حال این بار مدعیان آزادی بیان چه خواهند گفت؟ آیا بی تفاوت خواهند ماند؟یا ….

شاید به جرات بتوان گفت كه بهترین اقدام در جواب كاریكاتورهای توهین آمیز مطبوعات غربی همین باشد

نیست كه غربی ها روی این مسئله حساس بیدن....

برره تا كی ادامه خواهد داشت؟

سریال شب های برره كه بی صدا در آخرین روزهای ماه ذی الحجه تمام شد قرار است بعد از ماه محرم یعنی از 11 اسفند پخش مجدد آن آغاز شود و این بار تا پایان عید ادامه داشته باشد.مدیری خیلی تاكید داشت كه برره فقط 90 قسمت باشد ولی گویا خشكه هنوز حرف اول را می زند!!!.برره اگر تا پایان عید ادامه داشته باشد 135 قسمت خواهد بود كه این تعداد پخش نسبتا جالب است چون این مجموعه از 2 مهر شروع شد و تا 15 فروردین ادامه خواهد داشت.تجربه نشان داده است برنامه های مدیری هیچ وقت 90 قسمت نبودند!

فیلم های جدید انقلاب:: دستاورد ضرغامی

همان طوری كه دیدید امسال برخلاف سالهای قبل فیلمهای جدیدی از دوران انقلاب پخش شد كه تاكنون پخش نشده بود.این فیلم ها عمدتا یا از خبرگزاری های خارجی یا از مردم یا از كارگردان های قدیمی خریداری شده است.به طور كلی اگر در نظر بگیریم از موقعی كه ضرغامی رئیس صدا و سیما شده،واقعا این رسانه رو متحول كرده است و باید به او و همكارانش خسته نباشید بگوئیم.اگر رهنمودهای حكیمانه!!! حوزه علمیه نبود صدا و سیما بیش از این پیشرفت می كرد.

در سینماها چه می گذرد؟

این روزها كه سینماها رونقی ندارند چند فیلم جدید اكران شدند كه من فكر می كردم كه سال دیگر اكران شوند ولی مثل اینكه پیش بینی ما درست از آب درنیومد!!!

از فیلم های جدید می توان به:

چپ دست(آرش معیریان)    اكران: از 12 بهمن تا 15 فروردین  بازیگران:حمید گودرزی ولیلا اوتادی،مجید صالحی و علی صادقی

مرثیه برف(اسم كارگردانش یادم رفته) اكران:بعد از جشنواره فجر تا.... بازیگران:شادی و محی الدین وریانی

اشاره كرد.

بزودی:

چهارشنبه سوری(اصغر فرهادی) اكران از چهارشنبه سوری تا... بازیگران:حمید فرخ نژاد،ترانه علیدوستی،هدیه تهرانی

زیر درخت هلو(ایرج طهماسب) اكران از نوروز 85 تا.... بازیگران: ایرج طهماسب،فاطمه معتمد آریا،شهره لرستانی و حمید جبلی

راستی بعد از فیلم چپ دست فیلم

 ازدواج به سبک ایرانی(حسن فتحی) با بازی محمد رضا شریفی نیا و حسام نواب صفوی و شیلا خداداد و سعید كنگرانی اکران خواهد شد.این فیلم از مضمونی كمدی برخوردار است.این فیلم به تازگی مجوز اكران دریافت كرده است و تا حالا توقیف بود. 

وضعیت فیلم های سینمایی و سریال های نوروزی::

هنوز وضعیت فیلم های سینمایی و سریال های عید مشخص نشده ولی اطلاعاتی كه این روزها درز می كند دلیل بر این دارد كه سریال های نوروزی هیچ كدام طنز نیستند و فقط شب های برره تنها سریال طنز سیما در عید امسال خواهد بود.

فیلم های سینمایی هم اكثرا فیلم های خوب،جدید و قابل توجه هستند.از خریداری فیلم های ایرانی هم هنوز خبری  درز نكرده ولی به احتمال زیاد از میان فیلم های امسال فیلم های:

خیلی دور خیلی نزدیك به كارگردانی:رضا میركریمی

بید مجنون                 به كارگردانی:مجید مجیدی

خریداری خواهند شد.در صورتی كه انتظار می رفت فیلم های چون دیشب باباتو دیدم آیدا برای پخش نوروزی خریداری شوند ولی گویا این امر منتفی می باشد.باید منتظر ماند ودید. 

 


  • آخرین ویرایش:-
پنجشنبه 20 بهمن 1384  11:02 ق.ظ

كل الیوم عاشورا، كل العرض كربلا

 

فرا رسیدن سالروز شهادت سرور و سالار شهیدان،حضرت ابا عبدالله الحسین و 72 تن از یاران با وفایش را به شما تسلیت عرض می نمایم.


  • آخرین ویرایش:-
دوشنبه 17 بهمن 1384  12:02 ب.ظ

امروز می خواستم یه وبلاگ معرفی کنم که خواندش خالی از لطف نیست.
وبلاگ محمد رضا زائری...سردبیر روزنامه همشهری
(می شناسینش که؟؟ همون مشاور فیلم مارمولک!)
اینم یه تیکه از نوشته هاش در وبلاگ شخصی اش:
این وسط وقتی به‌خاطر سر و وضع ظاهری و حجاب بعضی از همكاران از جمله بعضی خانم‌های ایرانشهر سابق تحت فشار قرار می‌گیرم و البته دغدغه خودم بیش از دیگران هست به این فكر می‌كنم كه شخصیت انسانی و ارزش و كرامت الهی هر یك از این همكاران چه‌قدر بالاتر از آن است كه احساس كنند تمام مسئله ما با آنها یك تكه پارچه و چند تار موست؟ چطور می‌شود این مسئله را جا انداخت؟ چطور می‌شود در دنیایی كه همه به دروغ و نفاق عادت‌ كرده‌اند صادقانه و صمیمانه یك دنیا حرف را در فرصت‌هایی كه به دست نمی‌آیند زد؟ چطور می‌شود با حفظ همه توانمندی‌ها و لیاقت‌ها و شایستگی‌های همكاران همشهری این روزنامه را به جایگاهی كه شایسته‌تر است رساند؟ تلخی ماجرا این است كه پاسخ را می‌دانم ولی... آخرش به سكوت و تحمل همیشگی می‌رسیم...


  • آخرین ویرایش:-
یکشنبه 16 بهمن 1384  11:02 ق.ظ

منوچهر اسماعیلی

مرد هزار آوا یا هزار صدای دوبله ایران ، كسی كه به استادی به جای نقشهای متعدد در یك فیلم صحبت می كند بی آنكه متوجه شباهت صداها شوید ، ایشان نیز یكی از اساتید بی چون و چرای دوبله ایران هستند .

صداو لحن معروف مرحوم بیگ ایمانوردی در فیلمهای قبل از انقلاب ، یكی از هنرنمایی ها ایشان بود و واقعا اغراق نیست اگر بگوییم محبوبیت بیگ تا حد زیادی مدیون صدای ایشان بود . وی به هیچ تردیدی یكی از نوابغ دوبله ایران است ، تشخیص صدا ی او در هر نقش كار واقعا دشواری است و این خود گویای تبحر او در این فن می باشد
.

از جمله كارهای اخیر ایشان كه بسیاری از دوستان دیده اند به دو فیلم اشاره می كنم
:

فیلم سینمایی «ساكت شو!» ( TAIS - TOI ) با بازی ژرار دپاردیو و ژان رنو كه بجای كاراكتر كوانتین سخن گفت
.

فیلم دالان سبز Green Mile كه بجای كاراكتر جان كافی صحبت كرده بود
.

(
مطالب زیر نقل از فروم گفتمان می باشد
)

از دیگر كارهای ایشان به موارد زیر می توان اشاره كرد
:

"
چالتون هستون" در "بن هور" در "ال سید
".

"
آنتونی کویین" "توپهای ناوارون" و "باراباس" و "زوربای یونانی" و مزثیه ای برای یک قهرمان سنگین وزن" و "محمد رسول الله" و "پسران سانچز" و
...

"
ژرار دوپاردیو" را در نقش دانتون


"
مردی برای تمام فصول" "پل اسکافیلد"

"
ریچارد هریس" در "کرامول
"

"
درک بوگارد" در "پیشخدمت
"

"
گریگوری پک" در "پرونده پارادین
"

"
پیتر سلرز" در "دکتر استرانجلاو
"

"
الگ گینس" را در "لورنس عربستان"(در دوبله اول
)

صدای "بهروز وثوقی" در فیلم "قیصر" و "سوته دلان" و صدای "بیگ ایمانوردی" و "اسد اله میرزا" در "دائی جان ناپلئون" و "پرویز صیاد"(در نقش حسن کچل
)

اسماعیلی را در سریال "هزار دستان" جای چهار بازیگر نقش اصلی صحبت كرد
:.

بجای شعبان("محمد علی کشاورز") در نقش یک لمپن جاهل قلدر می غرید ، بجای رضا تفنگچی(جمشید مشایخی) و هزاردستان(عزت اله انتظامی) و جمشید لایق بشکلی دیگر سخن می گفت


صدای "داریوش ارجمند" در امام علی و "جعفر دهقان" در مردان آنجلس و "حسین گیل" در ولایت عشق

"
جمشید مشایخی" در کمال الملک و "جمشید آریا" و "کشاورز" در مادر

گوشه ای از درددلهای این استاد بزرگ دوبله ایران :

در جایی منوچهر اسماعیلی خود را پلنگ زخم خورده صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می نامد كه كاركنان بچه سالش حتی حرمت موی سپید وی را نگه نداشتند و متكبرانه او را گفتند : زمان امثال شما سرآمده است بروید و برای خود گورهایتان را مهیا سازید. و او میگوید كه مگر آنزمان كه آب بشكل لوله كشی رایج گشت میرابها را سربریدند!! سربریدند یا آنها را وانهادند كه با عزت و احترام سر بر گور نهند؟! و مگر سیمای ایران میتواند فیلمی خارجی را بدون كلامی فارسی پخش كند كه برای من و ما مراسم ختم گرفته است؟! بروند و جیبهای آن گویندگان بچه سالی را كه در پای ایشان چند لا می شوند تا مگر از راه كاسه لیسی و دوبله هایی نازل آب در جوی این آسیاب شكسته می ریزند تل انباركنند. ... و براستی گاهی سیمای ایران فراموش كرد كه مرحوم سعید شرافت(از مدیران دوبله ارزنده تلویزیون و مدیر دوبله فیلمی چون كازابلانكا و سنگام و ...) كه عمری را برای تلوزیون كار كرد چگونه وقتی مرد یك دستمال كاغذی مصرف شده قلمداد شد و حتی نامی از او نیز به میان نیامد و یا چه كس در "مثلا جشنواره چهره های ماندگار" دست پیری چون هوشنگ لطیف پور(بزرگترین مدیر دوبله ایران) و علی كسمایی(پدر دوبله ایران كه سریالهایی چون هزاردستان/كوچك جنگلی/سربداران/چنگ وصلح/ و ... صدها سریال سنگین را دوبله كرد و هزاران فیلم را از خود بیادگار گذاشت و حتی بازیگران نامیی چون بهروز وثوقی را وی از تئاتر به دوبله و بعد سینما كشاند و ده ها گوینده توانمند چون چنگیز جلیلوند و حسین عرفانی و منوچهر والی زاده و بهرام زند و... را وی تربیت كرد و ...) را گرفته اند و از روی سن برده اند و از او تقدیر كرده اند؟


  • آخرین ویرایش:-
دوشنبه 3 بهمن 1384  11:01 ق.ظ

سعید شهروز::ستاره ای كه افول كرد

بی شك سعید شهروز یكی از خوانندگان حرفه ای موسیقی پاپ ایران می باشد.او تا به حال 7 آلبوم را روانه بازار كرده است كه با استقبال نسبی مواجه شده اند:

1-پسرای مشرقی

2-غزلك

3-نقره داغ

4-جون من و جون شما

5-گلابتون

6-معبد

7-پسرم

به گواه مخاطبین و شنوندگان همیشگی موسیقی پاپ بهترین آلبوم او تا به امروز همان آلبوم غزلك بوده است.اما چه دلیلی دارد كه غزلك بهترین آلبوم او بوده است؟

به نظر می آید شاید كمی تغییر سبك او در آلبوم غزلك به دل مخاطبین نشست.

مشكلی كه سعید شهروز دارد این است كه تو این 7 آلبوم تنظیم كننده خود را عوض نكرده است.این برای یك خواننده یعنی شكست....

این حرف من دلیل دارد و آن است كه شما اگر 2 آلبوم سعید شهروز را پشت سر هم گوش كنید از موسیقی پاپ بیزار می شوید.یعنی آلبوم های شهروز چیزی ندارند به جز تكرار و تكرار.

من به سعید شهروز نصیحت می كنم حداقل یك بار هم كه شده دست از سر این بهنام ابطحی بردارد....

شما خوانندگان بزرگ كشور ما رو نگاه كن...آنها حداقل یك بار هم كه شده تنظیم كننده و اهنگساز و شاعر كارهایشان را عوض كرده اند.

به عنوان نمونه محمد اصفهانی را نام می برم كه تا به حال با خیل عظیمی از آهنگسازان كشور فعالیت كرده است::از كامبیز روشن روان گرفته تا بهروز صفاریان و پویا نیك پور

به عنوان مثال دیگر امسال خشایار اعتمادی توانست با تغییر سبك به صحنه رقابت موسیقی پاپ بازگردد.

به هر حال ما نصیحت خودمان را كردیم.....خواه پند گیر خواه ملال!!!

 

 

دی جی خواندن برای امام حسین و آلبوم لو رفته لهراسبی....

اگر جدیدا آهنگ های بنیامین را گوش كرده اید می بینید كه می توان برای امام حسین دی جی خواند.بنیامین را از آنجایی می شناسم كه او در آلبوم سیم آخر ترانه اول را برای حسین صالحی گفت(ترانه "پر").بنیامین تا حالا خواننده نشده بود و نمی دانم این آلبومی كه بیرون داده مجوز داره یا نه؟ تنظیم داره یا نه؟؟ آیا تمام شعرهایش را خودش گفته؟؟

بعد از رها شایان و چشممان به بنیامین هم روشن شد كه به جمع خوانندگان ترانه سرا پیوست.تو این آلبوم بنیامین 2 آهنگ بسیار شنیدنی دارد كه ترانه"نمی خوای نمی یای" را به صورت خیلی حرفه ای هم سروده و هم اجرا كرده.اگر تا حالا آلبومش را گوش نكرده اید خیلی ضرر كرده اید.

راستی آلبومی از علی لهراسبی لو رفته است كه البته این اصلا جای تعجب ندارد!!! تو این آلبوم به غیر از 2 ترانه "حس غریب" و "دریایی ها" بقیه همگی جدید هستند و یك ترانه شنیدنی هم دارد.ترانه "دل من یه دنیا درده دل تو یه دنیا قمری" بسیار شنیدنی است.این آلبوم لو رفته را هم حتما گوش كنید.البته تابلو است كه این آلبوم تنظیم نشده است.

 

نیما كیست؟ ایمان شاهی كیست؟

اخیرا آهنگ هایی می شنویم از خواننده ای به نام نیما كه در كمال تعجب می شنویم كه ایمان شاهی كه خواننده داخلی هست هم چنین آهنگ و آلبومی را روانه بازار كرده است كه واقعا آدم گیج می شود.اینكه می شنویم ایمان شاهی در خرداد ماه آلبومی را با عنوان "عشق اینترنتی" وارد بازار كرده است ولی اینكه نیما از كجا آمده و چنین آهنگ هایی را در لس آنجلس خوانده.....واقعا جای تعجب دارد!!!

محسن چاووشی...

محسن چاووشی طی اطلاعیه ای كه چندین ماه است اعلام می شود.... می گوید كه مصاحبه نمی كند تا اینكه از ارشاد مجوز بگیرد.من كه چشمم آب نمی خوره كه این آقا محسن مجوز بگیره.آخه صرف آهنگ و ترانه كه به آدم مجوز نمی دن كه...یه ته صدا هم بد نیست ها.... حالا از ما گفتن بود.


  • آخرین ویرایش:-
آخرین پست ها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic